Леонід Чупрій
Останніми днями Франція відкликала своїх послів з США та Австралії для проведення консультацій. Особливо показовий і навіть відчайдушний крок з боку Франції, оскільки остання і США завжди були союзниками. Франція також заявила про відмову в участі в святкування, що відбудуться в США з нагоди 240-річчя Чесапікської битви. Головна причина полягає в тому, що напередодні уряд Австралії заявив про відмову від багатомільярдного контракту на підводні дизельні човни для Австралії, які повинні були виготовлятися в Франції. Тепер цей контракт отримали США. Напередодні відбулася зустріч представників США, Австралії та Великобританії, які домовилися про створення нового оборонного альянсу Aukus в Тихоокеанському регіоні, спрямованого насамперед на послаблення впливу Китаю в цьому регіоні, зокрема для зменшення ризиків захоплення Тайваню, який підтримують США та їх союзники. Відтак Австралія домовилася з США про будівництво восьми атомних субмарин, на що готова витратити понад 60 мільярдів доларів.
Слід згадати, що Китай має значні переваги в цьому регіоні. Так він має один з найбільших флотів у світі до якого входять також 12 підводних атомних човнів. В цьому регіоні з Китаєм назмагається конкурувати тільки Індія, але вона має тільки один підводний атомний човен. Тому для зменшення впливу Китаю в даному регіоні, на думку учасників Aukus, і потрібно будувати підводні атомні човни.
Франція розкритикувала створення даного союзу, оскільки на її думку, США і Австралія продемонстрували неприйнятну поведінку по відношенню до Франції як їхнього союзника чи партнера. Очільник зовнішньополітичного відомства Франції Жан-Ів ле Дріан взагалі заявив, що США завдали Франції удару у спину і поводяться гірше ніж за часів президентства Д. Трампа. Це виглядає дещо дивним також тому, що всього два тижні назад очільники Міністерства оборони і закордонних справ Австралії підтвердили угоду на виробництво підводних човнів Францією. У червні цього ж року відбулася дружня зустріч президента Франції Еммануеля Макрона з прем’єр-міністром Австралії Скоттом Моррісоном.
Слід констатувати, що можливе це справді дещо поспішне рішення з боку США та Австралії по відношенню до Франції оскільки між цими країнами завжди були добросусідські відносини і вони узгоджували свої позиції одна з одною. Ситуація, коли одна з країн Євросоюзу ставиться перед фактом ігнорування її національних інтересів є неприйнятною. Відтак деякі з країн Євросоюзу виступили з критикою дій своїх трансатлантичних союзників. Зокрема жаль з цього приводу і сподівання на поліпшення відносин між трансатлантичними країнами висловив Жозеп Боррель – очільник європейської дипломатії. Більш жорсткіше висловився один з учасників Європейської ради з закордонних справ Фредерік Грар, який зазначив, що Євросоюзу показали, що йому немає місця в Індо-Тихоокеанському регіоні. Слід зазначити, що такі дії Австралії та США наносять шкоду євроатлантичним відносинам і грають на руку тому ж Китаю та Росії, яким вигідно посилення напруги між США та Євросоюзом Відтак США намагається вирішити ситуацію і представник Білого дому вже оприлюднив заяву про те, що президентська адміністрація Байдена шкодує про ці поспішні дії і в найближчий час будуть проведені перемовини з Францією, щоб узгодити позиції сторін. Представники Австралії та Великобританії також заявили що вони готові вести переговори з Францією щоб обговорити цю ситуацію. Чи буде вирішена ситуація і узгоджені розбіжності між трансатлантичними союзниками ми побачимо найближчим часом.