Безвізовий режим для українців

Чупрій ЛеонідЛеонід Чупрій 

20 квітня Єврокомісія вирішила передати Європарламенту і Раді Євросоюзу законодавчі пропозиції щодо скасування віз для громадян України, зазначивши, що всі цільові показники, встановлені в Плані дій для візової лібералізації, були виконані українським урядом. Даний режим може бути введений також для Грузії, а от Туреччина, яка також розраховує на скасування віз для подорожей до ЄС своїх громадян, ще не виконала для цього всі необхідні вимоги. В даному контексті голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер під час промови перед депутатами Парламентської Асамблеї Ради Європи зазначив, що всі умови необхідні для лібералізації візового режиму з ЄС Грузією і Україною умови були виконані. Разом з тим, він підкреслив, що на переговорах про безвізовий режим з Туреччиною Єврокомісія не стане “розмивати” свої критерії на догоду Анкарі.

Це є приємною новиною для українців, так як український народ ціною життя найкращих своїх синів довів, що він  є європейським народом і сповідує цінності свободи, соціальної справедливості, захисту прав і свобод людини.

Слід зазначити, що процедура підготовки та розгляду документа в Європарламенті забирає не менше місяця, протягом якого має бути призначений доповідач, дебати та комітетські слухання. Після схвалення в Європарламенті він має бути затверджений Радою ЄС. Виходячи з цього графіку, рішення набуде чинності лише влітку, орієнтовно – в липні. Віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе також зазначила, що він запрацює з середини літа, як тільки всі політичні і юридичні процедури будуть виконані. Головне щоб наші нові урядовці не займалися декларуванням своїх намірів, як це робили представники попереднього уряду, а доклали максимум зусиль для реалізації безвізового режиму.

Єврокомісар з питань міграції та внутрішніх справ Дімітріс Аврамопулос зазначив, що на його думку, поїздки без віз для громадян України в ЄС стануть реальністю дуже скоро.  Голова делегації Європарламенту зі співпраці з Україною Андрей Пленкович теж підтверджував скасування віз вже влітку цього року. Він вважає, що до голосування на засіданні Європарламенту має пройти не більше трьох місяців.

Певне занепокоєння щодо візового режиму виникли у зв’язку з нідерландським референдумом, на якому тільки 38 відсотків нідерландців підтримали Угоду про асоціацію Україна-ЄС, а 61,1 відсотка виборців сказали їй «ні».  Але 19 квітня парламент Нідерландів відмовився скасовувати ратифікацію Угоди про асоціацію на вимогу опозиції. 75 депутатів віддали свої голоси проти пропозиції опозиційних політиків, 71 – «за». В даному контексті ініціатори референдуму про угоду про асоціацію Україна-ЄС в Нідерландах хочуть судитися з державою в зв’язку з рішенням Амстердама відмовитися від негайного скасування угоди і дати уряду більше часу на переговори.

Якщо Україна отримає безвізовий режим, то незабаром у всі країни ЄС, за винятком Великобританії та Ірландії громадяни  України будуть їздити без віз, але з обов’язковою наявністю біометричного паспорта. Слід також нагадати, що українці не зможуть перебувати на території держав Шенгенської зони більше 90 днів протягом півроку. Порушення цього правила може призвести до внесення в Шенгенську інформаційну систему SIS та заборони на в’їзд до ЄС. Крім того, безвізовий режим не надає права на працевлаштування у країнах ЄС.

 

Bookmark the permalink.